Historia Domu Pod Twierdzą

Hotel Pomnik Historii

Budynek został wyremontowany w latach 2008-09.  Dziś, jako jedyny w Polsce Pomnik Historii pełni funkcję Pensjonatu.

Koszary pod Twierdzą

W dolnej części budynku zachowały się drzwi wewnętrzne z oryginalnymi „klamkami” i tajemnicze okienka doświetlające wewnętrzne schrony. Również drzwi prowadzące do budynku są świadkiem czasów budowniczych Twierdzy Srebrna Góra.

Hotel jak żaden inny

Budynek Domu pod Twierdzą zachował historyczny układ pomieszczeń (aby dostosować do współczesnych wymogów do każdego pomieszczenia mieszkalnego dobudowano łazienkę).

W budynku możemy podziwiać historyczne stropy z grubych belek z podsufitką na „polską klepkę”, ciężkie kolebki schronów artyleryjskich (dziś pełniące funkcję korytarzyka), a także wciąż funkcjonujące kominki ukryte w półtorametrowych ścianach – kiedyś będące jedynym źródłem ciepła.

Historia Domu pod Twierdzą w Srebrnej Górze

Dom pod Twierdzą powstał w 1776 roku – pierwotnie służył żołnierzom Twierdzy Srebrna Góra za mieszkanie – należał do jednej z czterech grup budynków koszarowych mieszczących w sumie aż 800 żołnierzy.

Koszary pod Twierdzą

Od strony południowej – czyli od strony wąwozu znajdowała się chroniąca koszary palisada a za nią stromy stok bojowy zwieńczony wałem z ławką strzelecką – do dziś podziwiać możemy świetnie zachowany stok bojowy!
Od frontu budynku biegła historycznie wewnętrzna droga wojskowa, przy której znajdują się zachowane do dziś budynki latryn wojskowych – dziś te urocze budyneczki pełnią na szczęście funkcje różnego rodzaju schowków.